Banki udzielają mniej kredytów dla firm

Banki udzielają mniej kredytów dla firm

Ostatni okres nie był łaskawy dla przedsiębiorców, szczególnie jeśli chodzi o kredyty. Jak się okazuje w sierpniu 2020 r., w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku, banki zmniejszyły liczbę udzielanych mikroprzedsiębiorcom kredytów.

Mikroprzedsiębiorcy otrzymują coraz mniej kredytów

Ilość udzielanych mikroprzedsiębiorcom kredytów w ujęciu liczbowym wyniosła -34,8%, a wartościowym 31,9%. Oprócz tego, jak się okazuje ponad 40% mniej kredytów przyznawano w rachunku bieżącym, ponad 30% mniej kredytów obrotowych i prawie 16% mniej kredytów inwestycyjnych (w ujęciu liczbowym). W pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. mikroprzedsiębiorcy otrzymali 86,8 tys. kredytów, co daje kwotę 11,142 mld złotych. Najwięcej wśród nich było kredytów obrotowych oraz w rachunku bieżącym.

Kto pożyczył najwięcej w sierpniu 2020?

Najwięcej kredytów w sierpniu bieżącego roku udzielono firmom usługowym (4,6 tys.) oraz firmom handlowym (2,5 tys.). Finansowanie tych dwóch sektorów stanowiło 70,1% łącznej wartości wszystkich udzielanych w sierpniu 2020 kredytów. W lipcu obserwowano znaczne wzrosty w porównaniu do czerwca. Obecnie nie ma już po nich śladu, symptomy były zbyt wczesne i tylko optymiści uważają je za zwiastujące coś dobrego. We wszystkich sektorach odnotowano jednak duże spadki, porównując lipiec do sierpnia bieżącego roku.

Które firmy są najbardziej wypłacalne?

Indeks Jakości wskazuje, że najgorzej spłacalność wygląda u firm oferujących różnego rodzaju usługi. Wartość Indeksu wyniosła 6,2%, to najwyższa wartość w okresie ostatnich pięciu lat. W czasie ostatnich 12 miesięcy Indeks pogorszył się znacząco, ponieważ wzrósł o 0,58. Sektor budowlany ratuje sytuację. Wartość Indeksu w tej branży wynosi tylko 3% i spadł w okresie ostatnich miesięcy o -1,12.