Bezpieczeństwo w chmurze

Coroczne targi CeBIT w Hanowerze od wielu lat wyznaczają światowe standardy w branży IT. To właśnie tu przedstawiane są najnowocześniejsze rozwiązania, a swoje premiery mają najnowsze produkty światowych firm. Tematem przewodnim targów CeBIT 2012 jest szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Jednym z wystawców jest znany producent oprogramowania antywirusowego G Data. Jego ekspozycja jest o tyle ważna, że firma skoncentrowała się w tym roku na zapewnieniu bezpieczeństwa informatycznego użytkownikom robiących zawrotną karierę tabletów oraz nowoczesnych smartfonów. Szczególnie te ostatnie – jako wywodzące się przecież ze „zwykłych” telefonów komórkowych – były dotąd w tej dziedzinie traktowane przez antywirusowych potentatów po macoszemu. Przeznaczone dla – coraz popularniejszego – systemu Android oprogramowanie antywirusowe może więc szybko okazać się najgorętszym tego typu produktem roku.

G Data wprowadza również na rynek wyjątkową technologię o nazwie BankGuard. To pierwsze rozwiązanie w pełni dedykowane bezpieczeństwu bankowości on-line. Stale rosnąca popularność internetowych kont bankowych jednocześnie prowokuje rozmaitych hackerów – oraz zwykłych złodziei – do coraz częstszych i coraz bardziej zaawansowanych informatycznie ataków na komputery, mających na celu przejęcie haseł dostępu oraz środków na tych kontach zgromadzonych. Sprawa powoli zaczyna przybierać rozmiar bardzo poważnego problemu i – chociaż banki z uzasadnionych powodów starają się trzymać takie ataki w tajemnicy – ryzyko korzystania z tego typu bankowości jest olbrzymie. Komputery wyposażone w oprogramowanie oparte na technologii BankGuard dysponować mają wysublimowanymi metodami ochrony kont bankowych on-line przed wszelkiego rodzaju atakami, a nasze pieniądze znów przez jakiś czas będą w miarę bezpieczne.