Dlaczego automatyzacja produkcji to przyszłość?

Chipset leżący na płycie głównej i innych elementach z układem scalonym

W obecnych czasach przedsiębiorstwa, które chcą nosić miano nowoczesnych, muszą podążać z duchem czasu. Bardzo często oznacza to wdrożenie najnowszych rozwiązań w zakresie automatyzacji, co wiąże się z optymalizacją wszelkich procesów zachodzących na hali produkcyjnej. Firmy, które nie decydują się na takie zmiany, zdecydowanie nie mają przed sobą świetlanej przyszłości. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Optymalizacja wydajności

Zwiększenie efektywności produkcji to najważniejsza zaleta automatyzacji produkcji. Korzystając z odpowiednio zaprojektowanych – a później zaprogramowanych – urządzeń i robotów, w znacznym stopniu zwiększyć można liczbę dziennie wytwarzanych produktów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Nowoczesny robot przemysłowy

Podstawową z nich jest fakt, że maszyny takie charakteryzują się istotnie wyższą szybkością wykonywania poszczególnych czynności w porównaniu z człowiekiem. Co więcej, prawidłowo użytkowany i serwisowany robot cechuje się bardzo dużą powtarzalnością i niewielkimi marginesami błędów. Nie można na to liczyć w przypadku tradycyjnej produkcji, gdzie wydajność pracowników spada wraz z czasem trwania dnia pracy.

Ludzkie ręce są też bardziej narażone na popełnianie błędów, które naturalnie muszą zostać skorygowane. Takie sytuacje spowalniają proces produkcji oraz prowadzą do zużycia nadmiarowej ilości materiałów.

Obniżenie kosztów

Żółty robot przemysłowy pracujący na hali produkcyjnejObniżenie kosztów możliwe jest nie tylko dzięki zwiększeniu wydajności i oszczędności materiałów. Bardzo istotnym czynnikiem jest także brak konieczności płacenia wynagrodzenia osobom, które wykonywałyby pracę w miejscu robotów przemysłowych. W przypadku niemal wszystkich firm, które zdecydowały się na ich wdrożenie, inwestycja ta okazała się trafna i zwróciła się z nawiązką. Jak się okazuje, dotyczy to również małych firm, a nie wyłącznie tych wielkich, zatrudniających tysiące pracowników.

Bezpieczeństwo pracowników

Obecnie coraz bardziej ceni się nie tylko postęp technologiczny i możliwości rozwoju, ale też samego człowieka. Pracodawcy częściej zwracają uwagę na bezpieczeństwo pracowników i zagrożenia, które mogą na nich czekać w miejscu pracy. Troska o ludzkie życie i zdrowie to kolejny ważny powód, by zainteresować się robotyzacją procesów w zakładach produkcyjnych.

Podsumowanie

Automatyzacja pozwala zoptymalizować wydajność, obniżyć jej koszty, a ponadto obniża ryzyko nieszczęśliwych wypadków w miejscu pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw odkrywa jej potencjał, zdając sobie sprawę, że jest to rozwiązanie przyszłości.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Fanuc