Komputery dla graczy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując nowe komputery musimy zwrócić uwagę na szereg niuansów. Przede wszystkim, warto określić górny pułap cenowy i – w oparciu o tak ustalone możliwości finansowe – wybrać najmocniejszy i najlepszy sprzęt, na jaki nas aktualnie stać.

Przede wszystkim, kompletując nowy sprzęt, warto bezwzględnie zwrócić uwagę na to, czy podzespoły bazowe (procesor, płyta główna i pamięć) są ze sobą zgrane. W inny wypadku – nawet jeśli kupimy najwyższej jakości, indywidualne podzespołu – ich połączenie będzie po prostu niemożliwe.

Na początku, kupując komputery, określmy to, do czego taki laptop czy stacjonarny PC będzie najczęściej wykorzystywany. Jeśli do grania lub do tworzenia grafiki – konieczna będzie mocna karta graficzna i taki też zasilacz (przecież im intensywniej pracuje komputer – tym większą ilość energii zużywa).

Przyda się także dobry, najlepiej duży monitor o wysokiej rozdzielczości – podniesie to komfort pracy i pozwoli na uzyskanie wyższej jakości bardziej precyzyjnego obrazu. Jeśli nowy komputer będzie służył do wykonywania podstawowych czynności – jak pisanie, liczenie, odtwarzanie plików multimedialnych czy korzystanie z Internetu – karta graficzna nie musi być specjalnie wyśrubowana i jednostka z pamięcią 256 MB w zupełności wystarczy, a zaoszczędzone na jej zakupie pieniądze – zainwestować będziemy mogli w bardziej istotne podzespoły.

Warto przy tym inwestować w komputery jak najwyższej jakości. Jeśli jednak ograniczają nas finanse – lepiej jest zakupić dobrą płytę główną i słabszą kartę graficzną, niż w lepszą kartę, której wysoki koszt zakupu zrekompensujemy niską ceną za niepewnej jakości płytę. Komputery należy kompletować w kolejności ważności podzespołów – od płyty głównej i procesora, przez pamięć operacyjną, kartę graficzną, dyski twarde, aż do najnowocześniejszej klawiatury czy myszki.