Maszyny CNC – wady i zalety lasera

Wszystko na świecie posiada wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku maszyny CNC, której niedoskonałości i walory poruszymy. Bez wątpienia do zalet zaliczyć możemy:

  • wąska szczelina cięcia,
  • niewielka ilość wprowadzanego ciepła,
  • mała strefa wpływu ciepła,
  • minimalna deformacja,
  • prostopadłe krawędzie,
  • oszczędność materiału,
  • łatwość automatyzacji,
  • małe nierówności.

Warunkiem uzyskania dobrej jakości cięcia jest dokładne prowadzenie strumienia tnącego. Dodatkowo połączone być ono powinno z dobrą stabilną jednostką obsługującą o ograniczonym parametrze drgań. Według wielu źródeł dobra powtarzalność jest nawet bardziej kluczowym czynnikiem. Z kolei do wad zaliczyć możemy:

  • wysoki koszt inwestycyjny,
  • ograniczenie w grubości ciętej blachy.

maszyny cncCięcie laserem nie podlega ograniczeniom ilościowym ani kształtowym wycinanych elementów. Dowolność materiałów oraz kształtów sprawia, że możemy praktycznie wszystko. Wystarczy umiejętnie zaprogramować jednostkę CNC. Możemy stosować stal konstrukcyjną, nierdzewną, czy blachy aluminiowe. Nie ograniczają nas również drewno, szkło, czy ogromne blachy. Sprzęt taki przygotowany jest nawet na najcięższe obciążenia. Warto jednak zastanowić się nad jego dobraniem do prowadzonej działalności. W końcu to bardzo drogi sprzęt. Nie każdego na niego stać i większość klientów traktuje to jako potężną inwestycję na przyszłość. Udając się do sklepu możemy dowiedzieć się od sprzedawcy jak dany model działa i zobaczyć przykładowe próbki. Jednak nie dajmy się zwieść. To specjalnie zaprojektowane modele służące ukryciu wad oraz wyostrzeniu zalet danego sprzętu. Najlepiej przyjść z własnym projektem.

CNC – trendy

Obróbka CNC nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o rozwój technologii. Myśl technologiczna rozwijana jest z roku na rok. Ciągłe udoskonalanie tej technologii może okazać się niezwykle pomocne przy tworzeniu nowych miejsc pracy. W jaki sposób? Otóż nowe technologie wchodzą na rynek z dosyć wysoką ceną. Tracą ją natomiast te starsze produkty, przez co są bardziej dostępne dla przedsiębiorców. Im taniej tym lepiej. Im więcej maszyn, tym więcej miejsc pracy. Już teraz używanie ich do cięcia, znakowania, opisywania, czy przetapiania i poddawaniu produktów obróbce cieplnej to dla nich standard. Nowością mogą być lasery krystaliczne, które zyskują coraz większą popularność w produkcji przemysłowej. Nowością są również lasery gazowe o zakresie UV. Te zaś znajdują powoli zastosowanie w medycynie. Miejmy nadzieję, że wraz z rozwojem technologicznym sprzęt tej klasy zostanie poddany miniaturyzacji. Jednostki obrabiarek CNC to dosyć duży sprzęt, który zajmuje wiele miejsca. Warto byłoby go zatem zmniejszyć. Specjaliści je programujący muszą znać się na rzeczy. Pomimo, iż wiele szkół prowadzi kierunki związane z tym obszarem gospodarki, to mimo tego na rynku nadal jest niedobór profesjonalistów. Nic dziwnego, skoro lepsze zarobki za granicą skłaniają ludzi do wyjazdu. To przykre jednak prawdziwe. Nastały takie czasy i trzeba do tego przywyknąć. Miejmy nadzieję, że nowi inżynierzy tego fachu zdecydują się pozostać w kraju.

Artykuł we współpracy z: laserfiber.tech